Žiadateľa o úver nestojí hypotekárny maklér nič

Ste tvrdohlaví a rozhodli ste sa sami vybaviť najvýhodnejší hypotekárny úver. Poctivo obeháte všetky banky, zotriedite si hodnotiace kritériá do prehľadnej tabuľky a vyjde vám víťaz. No aj napriek maximálnej snahe a času, ktorú ste vynaložili na porovnanie ponúk bánk, zistenia vás netešia. Splátky vychádzajú stále vysoké, o úroku a vysnívanej istine nehovoriac.  Nemusí to ale tak byť. 

 

Služby sprostredkovania hypoték sú už bežnou a veľmi rozšírenou službou. Na domácom trhu ich môžu poskytovať ich môžu iba  sprostredkovatelia evidovaní v registri finančných sprostredkovateľov, ktorý vedie Národná banka Slovenska.  

Na prekvapenie mnohých žiadateľov o hypotéku, hypotekárni makléri vykonávajú  svoju činnosť bezplatne. Samozrejme, že sú platení, ale provízie im vypláca hypotekárna banka.  Napriek tomu, že banka zaplatí sprostredkovateľovi províziu, klient sa nemusí obávať, že to bude za cenu vyššej úrokovej sadzby. Práve naopak. Dobrý sprostredkovateľ vie častokrát vybaviť pre klienta zaujímavejšiu úrokovú sadzbu, ako keby sa o pokúšal sám.  

Úlohou hypotekárneho špecialistu nie je len získať pre klienta čo najvýhodnejšie podmienky úveru, ale sprevádza ho celým procesom hypotéky. Na začiatku  pomôže na základe preferencií klienta s výberom banky.

Počas schvaľovania hypotéky sa môže schvaľovateľ na čokoľvek pýtať žiadateľa o úver, prípadne od neho požadovať ďalšie podklady. Je práve úlohou sprostredkovateľa, aby klientovi pomohol s vyriešením každého dopytu zo strany banky. 

Ak banka náhle zmení počas schvaľovania pôvodne očakávané podmienky požadovanej hypotéky, treba rýchlo zasiahnuť. Hypotekárny maklér by mal s bankou dostať všetko na správnu mieru alebo nájsť „druhé" najoptimálnejšie riešenie.

Má skúsenosti so zabezpečením znaleckého posudku. Spolupráca s dobrým a kvalifikovaným znalcom je veľmi dôležitá, nakoľko pri schvaľovaní hypotéka jedným z dôležitých faktorov, ktoré sa posudzujú je práve hodnota nehnuteľnosti.

Aj po schválení hypotéky zostáva hypotekárny špecialista nápomocný. Vie skontrolovať bankové zmluvy, ale  vás aj sprevádzať k ich podpisu v banke. Na požiadanie vie zabezpečiť aj poistenie nehnuteľnosti a jeho vinkuláciu, bez ktorých hypotéku nie je možné čerpať.  

Hypotekárny špecialista je častokrát aj prostredníkom medzi bankou a realitnou kanceláriou. Vie odbremeniť od niektorých neštandardných a nezmyselných úkonov, ktoré od žiadateľa o úver požadujú realitné kancelárie, zväčša tie bez dlhoročných skúseností. 

Hypotekárneho špecialistu sa „nezbavíte“ ani vtedy, keď už budete mať úver schválený a budete spokojne bývať vo vlastnom. S odstupom času vás budú kontaktovať s návrhom alebo odporučeniami, napríklad po fixácii úrokovej sadzby, aby ste vo vašej banke prehodnotili sadzbu podľa aktuálnej situácie na trhu. 

Ak budete hľadať nové bývanie a formy jeho financovania, zvážte služby nezávislého hypotekárneho špecialistu. Nebude vás stáť nič a ešte vám ušetrí čas a energiu, ktorú by ste museli venovať vybavovaniu úveru na bývanie. Nielenže sa orientuje v aktuálnych ponukách bánk, ale pozná aj ich kritériá posudzovania žiadostí. Vopred vie klientov upozorniť na to, čo v banke prejde a čo nie, napríklad pri posudzovaní a dokladovaní príjmov alebo záložného práva. Vyrokuje s bankou najvýhodnejšie podmienky pre žiadateľa a sprevádza ho celým úverovým vzťahom. 

Zdroje: https://www.etrend.sk/financie/ziadatela-o-uver-nestoji-hypotekarny-makler-nic.html

Publikované dňa 07.03.2018

Prebieha načítavanie