Átriové domy - domy s terasou

átriový dom

Pokiaľ máte radi súkromie a okná obrátené do pekne upravenej záhradky, popremýšľajte nad stavbou átriového domu. 

Korene výstavby átriových domov siahajú až do starého Egypta, ale tento štýl bol často využívaný najmä neskôr v Rímskej ríši. V Európe sa stal populárnym v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch minulého storočia. 
Pojem átrium označuje ohraničený priestor, ktorý je prístupný jedine z domu. Jeho vhodným prepojením s vnútornou plochou a praktickou úpravou je možné získať nielen atraktívny ale navyše aj funkčný priestor.

V niektorých prípadoch dosahuje veľkosť átria až okolo 70m2, samozrejme tejto podmienke sa musí v konečnom dôsledku prispôsobiť aj veľkosť okolitej obytnej časti a samotného pozemku. Na menšie pozemky sú vhodné átriá veľké okolo 25 m2 a ich pôdorys býva najčastejšie štvorcový, obdĺžnikový alebo v tvare písmena L. 

Dve až tri steny átria bývajú presklené a tým pádom dovoľujú prenikať do domu nielen dostatku svetla, ale zároveň sa starajú aj o dobré odvetrávanie. 
Plocha átria zaručuje absolútne súkromie, aj keď býva väčšinou skutočne malá. Dá sa kombinovať s terasou alebo miestom na odpočívanie. Neodmysliteľnou súčasťou átria totiž býva kútik určený na relax, vybavený napr. lehátkami či pohodlnými kreslami. Pôda v tejto časti sa obyčajne spevňuje dlažbou z prírodného alebo umelého kameňa, proti prípadnému slnku ho môže ochrániť aj vkusná pergola alebo priestranný slnečník. Na stenu bez okien môžeme oprieť záhradný krb, čo je veľmi praktické, ak je do átria vybudovaný prístup aj priamo z kuchyne. 
Mnohí majitelia átriových domov si v átriu budujú záhradky s fontánkami alebo dokonca i menšie vodné nádržky s rastlinstvom. Pokiaľ patríte medzi fejnšmekerov, vodná plocha sa dá prekryť dreveným mostíkom, ktorý len umocní celkovú harmóniu prostredia. Ak sa pre malé jazierko rozhodnete, je dobré okolo neho vybudovať spevnené prístupové chodníčky. 
No a pokiaľ ste dostatočne solventný pokojne si do átria môžete umiestniť aj bazén...
átriumPorast v átriu by sa mal prispôsobiť predovšetkým svojmu okrasnému účelu a jeho priestor by v žiadnom prípade nemal byť preplnený. Zeleň sa vysádza výlučne okrasná, nedoporučuje sa sadiť v ňom stromy dosahujúce do veľkej výšky, pretože by prekážali prístupu svetla a ich neskoršie odstránenie by bolo značne problematické. Okrem toho by koreňový systém mohol narušiť základy domu. 
Átriové domy upadli momentálne tak trochu do zabudnutia a to je vlastne škoda, pretože ak sa na ich výstavbu použijú kvalitné materiály dokážu byť ekonomicky veľmi úsporné. Navyše poskytujú ideálny a bezpečný priestor pre malé deti a rovnako i pre telesne postihnutých ľudí.

Publikované dňa 08.01.2013

Prebieha načítavanie