Úvery, hypotéka, dopyt

Zmeny vo svete hypoték sú opäť za dverami a dotknú sa najmä menej bonitných klientov. Od nového roka (najneskôr od marca 2017) NBS sprísni svoje odporúčanie pre banky s cieľom znížiť počet 100%-ných hypoték. Banky budú musieť byť opatrnejšie, nakoľko sa toto opatrenie plánuje legislatívne ošetriť a tým pádom sa z odporúčania stáva záväzok.

Z doterajších 15% nám banky dajú už len 10% z celkového objemu poskytnutých spomínaných 90-100%-ných hypoték. Ako dôvod sa uvádza „zdravý objem úverov na trhu, ale najmä udržateľnosť vývoja“, nakoľko ceny nehnuteľnosti nemusia len rásť (všetci si pamätáme krízu z rokov 2008-2009, kedy ceny nehnuteľnosti rapídne klesli a bankám ostali úvery nedostatočne kryté hodnotou nehnuteľnosti). Táto zmena sa dotkne najmä hypotekárnych úverov so štátnym príspevkom pre mladých (HUM). Mladí budú musieť mať našetrených min. 20% z kúpnej ceny, nakoľko z pohľadu banky sú to klienti menej bonitní, zväčša nečitateľní a samozrejme rizikoví.

Opatrenia, ktorých cieľom je ochrániť spotrebiteľov pred rastom úrokových sadzieb, môže pre časť ľudí ktorí kupujú nové byty znamenať práve ešte väčšie riziko, nakoľko vlastné úspory minú na prvú akontáciu za nehnuteľnosť a v čase dokončenia, teda kolaudácie, už nemusia od banky dostať potrebné množstvo peňazí či už na kúpu alebo zariadenie.

V praxi to znamená, že budeme musieť siahnuť po spotrebných úveroch alebo medziúveroch zo stavebných sporiteľní, pri ktorých však treba rátať s vyššími úrokovými sadzbami a kratšou dobou splácania. Ale o spotrebných úveroch zas niekedy nabudúce.

Na záver len toľko, nie je prečo odkladať kúpu a vyčkávať na zníženie cien nehnuteľností, neváhajte preto kontaktovať našich maklérov, ktorí Vám pomôžu nájsť Vašu vysnívanú nehnuteľnosť a tiež naplánovať jej financovanie.

Publikované dňa 27.11.2016

Prebieha načítavanie