Realitný trh v sekcii rodinné domy. Vývoj a aktuálne trendy.

Trh s rodinnými domami posledné roky výrazne stagnoval.

Vplyv mali viaceré faktory, ale najviac na predaj vplývali stagnujúce vysoké ceny a neochota trhu sledovať krivku záujmu verejnosti a reálny dopyt v oblasti domov.

Rok 2011 a rok 2012 bol výrazne orientovaný v realitnej sfére na bytový sektor , či už v oblasti novostavieb alebo starších bytov.

V roku 2013 sme na Slovenskom realitnom trhu zaznamenali niekoľko pozitívnych zmien, ktoré výrazne zahýbali sektorom domov .

Ako to už na Slovensku býva zvykom, kopírujú sa trendy, ktoré prebehli cez našich západných susedov už roky predtým. V Čechách a na Morave má predaj domov nezastupiteľné miesto na realitnom trhu a mnohé realitné kancelárie sa výslovne špecializujú na sektor rodinných domov.

Realitný development až na malé výnimky stagnuje a aj v prípade investícií sa špecializuje na vybrané lokality okolo Bratislavy, ale inak vládne strach investovať v zásade kdekoľvek po celom Slovensku.

Na realitnom trhu tak vznikla diera, ktorá sa len ťažko zaplní, lebo ju ovplyvňuje dlhodobý trend.

Vo väčšine lokalít Slovenska úplne chýbajú rodinné domy v rozumnej cenovej relácii v ktorej je záujem klientov kupovať.

Na trhu je tak obrovské množstvo starých domov v nezaujímavých cenách, ktoré si držia majitelia v  cenách ktoré nekopírujú aktuálny trh. Cenu najčastejšie ovplyvňuje domnienka, že ceny na realitných portáloch konkurenčných ponúk sú aj ceny predajné. Až podrobný pohľad na správy katastrov v jednotlivých lokalitách by ukázal skutočné ceny, za ktoré sa naozaj predáva.

Vznikajú tak celé štvrte nepredajných starých domov, kde majitelia trvajú na cenách spred niekoľkých rokov a nik nepredáva.

V roku 2013 sme však zaznamenali konečne posun a predaj starších rodinných domov sa už postupne prebúdza. Je veľa mladých rodín, ktoré si radšej kúpia na hypotéku aj starší dom s pozemkom a následne sa pustia postupnej rekonštrukcie. Výsledný efekt je určite o krok dopredu  ako voľba panelákový byt.

Na trhu už pôsobí niekoľko subjektov, ktoré sa angažujú aj v tomto sektore a kompletne zrekonštruovaný dom v dobrej lokalite a cene už nie je raritou.

Touto cestou sa vybrala aj realitná sieť Reality holding+ a postupne pripravujeme mladým rodinám zrekonštruované domy na kľúč.

Niektoré realizácie už nájdete aj na našom webe www.realityholding.sk

Trochu iná je situácia v sekcii novostavieb rodinných domov.

Jeden z faktorov, ktorý výrazne ovplyvnil chuť opäť investovať sú klesajúce ceny pozemkov.

Práve cena pozemkov pre výstavbu rodinných domov je kľúčová a výrazne ovplyvnila záujem širokej verejnosti.

Ak sa mladá rodina vie dostať k stavebnému pozemku v cene do 35.000,- Euro, tak je ochotná investovať do menšieho rodinného domu . Dopyt klientov je po novostavbách v celkovej cene od 100.000,- Euro do 150.000,- Euro podľa lokality .

Výmera pozemkov sa v prímestských častiach tlačí až k 550m2 , v odľahlejších lokalitách je záujem aj o pozemky väčšie, niekde okolo 700 – 1000 m2.

Celej situácii nahráva aj skutočnosť, že úroky hypotekárnych úverov sú na historickom minime.

Developeri, ktorí svoje investície postavia na týchto faktoroch , tak majú obrovskú šancu na predaj svojich ponúk.

Veríme, že rozhýbaný trh s rodinnými domami bude mať trvalejší charakter , preto aj v sekcii novostavieb pre našich klientov chystáme viaceré podarené ponuky v dobrom pomere ceny a kvality.

Autor:   arch.Tibor Kočuta – Reality holding+

Publikované dňa 29.10.2013

Prebieha načítavanie