Hypotéka pre mladých po novom

Očakávania sa naplnili. Hypotéka pre mladých sa lúči so svojou doterajšou podobou. Aj keď základné podmienky na jej získanie ostávajú bez zmeny, systém poskytovania bude fungovať po novom.

Zmeny v poskytovaní hypoték pre mladých boli avizované už pred pár mesiacmi. Vláda vtedy načrtla novú podobu týchto úverov, po ktorých môžu a naďalej budú môcť siahať len klienti mladších ročníkov. Bez ohľadu na kritiku voči pripravovaným novinkám nakoniec schválila novelu zákona o dani z príjmov, ktorej súčasťou je práve podpora hypotéky pre mladých.  

 

Novinky v poskytovaní hypoték pre mladých:

3% bonifikácia končí – Podpora vo forme 2% bonifikácie od štátu a 1% od banky definitívne končí. Mladí žiadateliasi už budú môcť uplatniť len daňový bonus zaznamenaný pri ročnom zúčtovaní dane zamestnávateľom alebo pri podaní daňového priznania v marci.

Daňový bonus v hodnote 400€ ročne – Pri podávaní daňového priznania si môžu žiadatelia do 35 rokov odpočítavať zo svojej daňovej povinnosti 400€. Problém nastane pri tých, ktorým vyjde nižšia daň ako odpočítateľná položka. To sa dotkne hlavne drobných živnostníkov, ktorí sa s hypotékou pre mladých môžu rozlúčiť, pretože daňový úrad im peniaze vracať nebude.

Podpora kryje len polovicu úroku – Tretia z noviniek je pre klientov citeľným poškodením, nakoľko v súčasnosti im 3% bonifikácia umožnila využívať nulové alebo veľmi nízke úroky. Po novom budú musieť splácať polovičnú výšku nastavenej sadzby, čo pocítia hlavne pri zvyšovaní úrokov.  

Základné podmienky umožňujúce získať hypotéku ostávajú zatiaľ bez zmeny. Aj ďalej budú o ňu môcť požiadať len klienti do 35 rokov, či už ako jednotlivci alebo páry. Nemení sa ani maximálna 50 000€ hranica úveru, pre ktorú je podpora nastavená. Novinky sa tak dotknú iba spôsobu čerpania hypotéky, nie cieľovej skupiny, ktorej je produkt určený.

 

Návrh má odbremeniť administratívnu záťaž

Podľa ministerstva financií bolo hlavným cieľom návrhu zjednodušiť proces okolo vybavenia týchto hypoték. S ich poskytovaním totiž súvisí nadbytočná administratíva, ktorá síce prináša transparentnosť, no za cenu značnej byrokratickej záťaže pre všetky zúčastnené strany. Vláda avizuje, že po novom sa má proces zrýchliť a sprehľadniť, no zabudla dodať, že túto výhodu si neužijú všetci.

 

Zmeny pomôžu len štátu a bankám, nie ľuďom

Kým štát a banky sa môžu tešiť z viacerých výhod, žiadatelia toho dostanú na plecia ešte viac.  Väčšia miera administratívnej záťaže, problém získať hypotéku kvôli nízkej dani či splácanie s vyššími úrokmi ako doteraz, to všetko robí novú podobu štátnej podpory v očiach verejnosti horšou, drahšou a menej dostupnou. „Sociálny štát“ však spravil ďalší krok k tomu, aby od budúceho roka minul na svojich ľudí menej peňazí a ešte im aj pridal ďalšie papierovačky.

 

Zdroj: https://clanky.topreality.sk/hypoteka-pre-mladych-po-novom-2919.html?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=mailing

 

Publikované dňa 01.09.2017

Prebieha načítavanie