Novú poistnú daň pocítia aj hypotekárni klienti

Sériu pripravovaných zmien, ktorými chce rezort financií zvyšovať príjmy do rozpočtu, doplní nová poistná daň. Tá sa však dotkne aj klientov, ktorí využívajú hypotéku alebo akýkoľvek iný úver na bývanie.

Pripravovaná poistná daň, ktorá sa s najväčšou pravdepodobnosťou začne vyberať ešte tento rok, má byť náhradou nepodareného poistného odvodu. Ten zaviedli tesne pred koncom roka 2016, no už po pár mesiacoch sa ukázalo, že nejde o dobré riešenie. Ministerstvo financií tak predstavilo poistnú daň, ktorá bude mať ďalekosiahly dopad, dokonca aj na klientov bánk.   

 

Poistenie hypoték a iných úverov s 8 % daňou

Ak sa predložený návrh schváli v podobe, akú ministerstvo predstavilo, bankových klientov čaká nová daň vo výške 8 %. Spomedzi navrhovaných variantov sa jedná o najvyššiu hranicu, nakoľko rezort chce ostatné druhy poistenia zdaniť od 2 % do 8 %.  Daňová povinnosť sa síce dotkne iba klientov, ktorí majú úver poistený, no práve tí tvoria väčšinu všetkých žiadateľov.

Mesačná splátka za hypotéku sa mierne zvýši

Poistná daň má mať formu nepriamej dane, ktorá sa bude vyberať rovnakým spôsobom ako DPH. Uhrádzať ju teda budú poisťovne a banky, no jej výber sa zahrnie do koncových cien produktov, čo zvýši náklady klientom. Mesačné splátky tak porastú, približne o viac ako 2 €, no to len pri tých lacnejších druhoch poistenia splácania.

Modelový príklad zvýšenia splátky hypotéky:

Klient má hypotéku 90 000 € s poistením vo výške 30 €.

Poistenie sa zdaní 8 % sadzbou, čo je 2,40 € mesačne.

Zdanenie poistenia úveru tak vyjde na 28,80 € ročne.

 

Schváleniu návrhu zrejme nebude brániť nič. Samotné poisťovne si ho síce vedia predstaviť v pozmenenej podobe, no je otázne, či na to ministerstvo zareaguje. Po vzore zahraničia, kde je výber tejto dane bežný, nás tak pravdepodobne od 1.októbra čaká nová daň za poistenie, čo poznačí aj klientov splácajúcich hypotéky alebo iné úvery na bývanie.

 

Zdroje: https://clanky.topreality.sk/novu-poistnu-dan-pocitia-aj-hypotekarni-klienti-3093.html?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=mailing

 


 

Publikované dňa 29.01.2018

Prebieha načítavanie